Haber

ABD, dini özgürlükleri ihlal ettiği gerekçesiyle Wagner’i ‘Özel Endişe Kuruluşları’ listesine ekledi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, “Özel Endişe” ve “Özel Nöbet” listesine ekledikleri ülkeleri açıklarken, Yemen’de faaliyet gösteren Husileri ve Rusya destekli Wagner güvenlik şirketini de dini özgürlükleri ihlal eden yapılar listesine eklediklerini açıkladı. Uluslararası Dini Özgürlükler Yasası kapsamındaki listeler.

Blinken, yaptığı yazılı açıklamada, “Bugün Myanmar, Çin Halk Cumhuriyeti, Küba, Eritre, İran, Nikaragua, Kuzey Kore, Pakistan, Rusya, Suudi Arabistan, Tacikistan ve Türkmenistan, Sözleşme uyarınca din özgürlüğüne özellikle bağlıdır. 1998 Uluslararası Din Özgürlüğü Yasası. Ciddi ihlallere karıştığı veya müsamaha gösterdiği için Özel Endişe Ülkeleri olarak belirlendiğini duyuruyorum.” ifadeleri kullandı.

Cezayir, Orta Afrika Cumhuriyeti, Komorlar ve Vietnam’ı da Özel İzleme Listesi’ne aldıklarını kaydeden Blinken, “El Şebab, Boko Haram, Heyet Tahrir El Şam (HTŞ), Husiler, DAİŞ-Büyük Sahra, DEAŞ- Batı Afrika Cemaat Nusret el-İslam vel-Müslimin, Taliban ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nin faaliyetleri nedeniyle Wagner Kümesi, dini özgürlükleri ihlal ederek Özel Değere Sahip Örgütler olarak belirlenmiştir.” değerlendirmesini yaptı.

Blinken, dünyanın her ülkesinde din veya inanç özgürlüğünün durumunu yakından izlemeye ve dini zulüm veya ayrımcılığa maruz kalanları savunmaya devam edeceklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu